Dugi otok i park prirode Telaščica

Dugi otok i park prirode Telaščica

Nika Borovac

Dugi otok najveći je i najdulji među zadarskim otocima. Krasi ga područje izvanredne prirodne ljepote – Park prirode Telašćica s mnogobrojnim otočićima, rtovima i uvalama. Na otoku je i naš najviši svjetionik i najneobičnija “magareća” glazba, a u moru je otkrivena jedinstvena mesojedna spužva…

 

Park prirode Telaššćica
Park prirode područje je velike prirodne vrijednosti i ljepote koju treba brižno čuvati. U Hrvatskoj ih imamo ukupno jedanaest, a Telašćica je naš prvi otočni park prirode. Pruža se na jugoistočnom dijelu Dugog otoka. Obuhvaća jednu od najvećih i najljepših uvala na Jadranu i još 13 otočića i hridi izvan nje. Ime Telašćica potječe od latinskoga naziva tre lagus, što znači “tri jezera”: uvala se sastoji od tri dijela koja su međusobno razdvojena suženjima, pa podsjećaju na jezerca.

strmac

strmac

Mirno slano jezero
Jezero Mir nalazi se u uskom dijelu kopna između zaljeva Telašćice i otvorenoga mora. Voda je u njemu slana jer je podzemnim kanalićima povezano s morem. Za plime vidi se kako voda nadire i remeti jezerski mir. Jezero je plitko pa je voda zbog velikog isparavanja slanija nego u okolnome moru. Zato je biljni i životinjski svijet u njemu oskudan. No nekima, poput jegulje ili raka samca, baš odgovara taj mir. Dio jezera ispunjen je ljekovitim blatom.

jezero

jezero Mir

Branje zabranjeno!
Endemi su organizmi koji žive na određenom ograničenom zemljopisnom području – i nigdje drugdje na svijetu. Na području Parka prirode Telašćica živi nekoliko kopnenih i morskih endemskih vrsta.
Od biljaka, tu su četiri endemske vrste: izverugana gromotulja (Aurinia sinuata), podvrsta dubrovačke zečine (Centaurea ragusina ssp. lungensis), bijela šupaljka (Corydalis acaulis) i buhač (Tanacetum cinerariifolium). Te su biljke strogo zaštićene. Osim njih, tu je još 59 vrsta biljaka koje su zakonom zaštićene.

buhač

buhač

Najviši svjetionik
Na najzapadnijem rtu Dugog otoka uzdiže se svjetionik visok 42 metra, najviši na našem dijelu Jadrana. To je ujedno i jedan od naših najstarijih i najvažnijih svjetionika. Sagrađen je prije 165 godina, a svjetlo s njega vidi se iz velike daljine.
Prema usmenoj predaji, za njegovo je bojenje uporabljeno 100 000 žumanjaka.

svjetionik

svjetionik

Više o Dugom otoku i parku prirode Telašćica pročitajte u novom broju časopisa Moj planet!

x

Prijavite se na newsletter i ostvarite 10% popusta na prvu kupnju!

Pročitao/la sam i prihvaćam Opće uvjete poslovanja i Pravila privatnosti

Svojom prijavom dopuštam Mozaiku knjiga d.o.o. da obrađuju moje osobne podatke u svrhu obavještavanja o njihovim ponudama, do mog povlačenja suglasnosti.