RECENZIJA Sanja Margeta, Čitajmo
Sjećate li se ove slikovnice? Čitali ste?
Tigar koji je svratio na čaj
Ovo je jedna od omiljenijih dječjih priča i već godinama zauzima važno mjesto na dječjim listama lijepih i vrijednih slikovnica.
Judith Kerr, stvorila je Tigra kao jednu od priča kojima je uspavljivala svoju kćer. Kako je postala djevojčici omiljena, dobili smo i mi priliku upoznati Tigra i obitelj male Sofije.
Priča govori o nenadanoj posjeti tigra jednoj obitelji, u kojoj, nakon dolaska, pojede i popije sve što mu je bilo ponuđeno, a potom i sve što je pronašao u hladnjaku i smočnici.
Nakon toga ljubazno pozdravi i ode. U kući nije ostalo više ništa pa se obitelj spremila i otišla u restoran na večeru.
Očekujući tigrov ponovni dolazak, kupuju veću zalihu namirnica, ali tigar više nikada nije došao.
U tigru je puno simbolike ako znamo da je Judith Kerr odrasla u Njemačkoj u Židovskoj obitelji koja je pred progonom nacista u strahu pobjegla iz Njemačke. Rat koji uzima sve, i pred kojim pokušavamo stvoriti zalihe namirnica, zajedništva i ljubavi, može postati i lijepa priča za laku noć ako je potpisuje Judith Kerr.
A ono što ću naročito istaknuti to je potencijal koji ova priča ima u smislu poticanja na aktivnosti i igru. Nisam ja bez veze vadila ovaj servis
Dramatizacija, sjedenje s tigrom za stolom, hranjenje tigra, obiteljske rutine, odlazak u restoran, kupovanje namirnica – dugačak je niz simboličkih igara koje mogu proizaći nakon čitanja slikovnice.
Igrajte se. Predlažem da budete tigar. Pokucate, uđete, sjedite i jedete. Lako je
Tigar koji je svratio na čaj doživio je mnoge kazališne izvedbe, a na Badnjak 2019. prikazana je televizijska ekranizacija.
Izvor: Čitajmo