Žumberačko gorje
FOTOGRAFIJE : Shutterstock
Žumberačka gora ime je gorja koje se prostire na granici između Hrvatske i Slovenije. Na istoku prelazi u Samoborsko gorje i Plešivicu. Najviši je vrh Sveta Gera i upravo njime prolazi državna granica.
Taj je kraj proglašen parkom prirode kako bi se očuvale šume i gorske livade, brojni izvori i potoci, rijetke i zaštićene biljne i životinjske vrste. Među njima su i neobična biljka mesožderka, crni daždevnjak i gusjenica koja se bez pomoći mrava ne može preobraziti u leptira.
Samoborsko gorje
To je brežuljkasto područje nazvano po gradiću Samoboru u njegovu podnožju. Dva ga potoka svojim koritima dijele na tri istaknute skupine: Japetić, Oštrc i Plešivicu.
Znaš li? U Samoboru se održava jedna od najstarijih i najveselijih pokladnih svečanosti u Hrvatskoj. Samoborski fašnik završava tako da princa Fašnika okrive za sve nevolje u protekloj godini.
Japetić
Japetić je najviši dio Samoborskoga gorja. Vrh mu je zaobljena glavica s nekoliko lijepih livada. Na njemu se uzdiže željezna razgledna piramida koja je onamo dopremljena sa Sljemena. Radi očuvanja stoljetnih bukovih šuma i gorskih travnjaka zaštićen je kao posebni rezervat šumske vegetacije.
Okić
Okić je strma hridina kojom završava Plešivica na istočnoj strani. Na vrhu su ostatci srednjovjekovne utvrde koja je razorena prije točno petsto godina. Djelomično su sačuvane ulazna kula i kapela.
Zabilježeno je da se književnica Dragojla Jarnević davne 1843. godine popela kroz stijene na vrh Okića (i to, kažu, bosonoga!). To se smatra prvim penjačkim usponom u povijesti hrvatskoga planinarstva. U počast prvoj penjačici markiran je nov prilaz vrhu i nazvan Dragojlina staza.
Znaš li? Na zapadnom rubu Samoborskoga gorja nalazi se još jedna Plešivica. No za razliku od one ponad Samobora, ta se zove Noršićka Plešivica (nazvana je po Noršić Selu).
NIka Borovac