RECENZIJA Matea Rožanković, Svijet jednog knjigoljupca
Kriminalistički roman Štićena osoba Pavla Pavličića objavljen je u izdanju
krajem prošle godine i predstavljen na sljedeći način:
„Roman Štićena osoba još je jedan napeti triler hrvatskog majstora žanra.
Kad na novom automobilu Ive Remetina neočekivano otkažu kočnice, i on zamalo izgubi život, pomislit će da se radi o tvorničkoj grešci. To će mu potvrditi i slučaj koji se dogodio na istome automobilu u drugom dijelu grada, no taj je slučaj završio vozačevom smrću. Tehničkim pregledom dokazat će da se ne radi ni o kakvoj grešci nego da je netko na oba automobila onesposobio kočnice. To će biti polazna točka od koje će Remetin i policijski inspektor Šoštar krenuti istraživati povezanost tih dvaju slučaja. No, zaredat će se nova ubojstva za koja će se pokazati da imaju veze s tim automobilima…
Novi roman Pavla Pavličića napeti je triler kojim autor još uvijek uspijeva održati najviše, prvo, mjesto među domaćim autorima ovoga žanra. Istražitelj-amater Ivo Remetin, nakon brojnih avantura u romanima Krvna veza, Tri petka u travnju, Crveno pile, Zmijska serenada, Tužni bogataš, Salon za plakanje i drugima i dalje je podjednako vispren i inteligentan detektiv koji to, zapravo, uopće nije, nego mu dugogodišnje novinarsko iskustvo pomaže u rješavanju zamršenih slučajeva. Remetin, kao hrvatski Hercule Poirot, rješava još jedan zamršen slučaj i romanom Štićena osoba nastavlja svoj uspješan niz napetih avantura.
O autoru romana Štićena osoba:
Pavao Pavličić rođen je 16. kolovoza 1946. godine u Vukovaru gdje je završio osnovnu i srednju školu. Nakon toga uputio se u Zagreb kako bi započeo studij na Filozofskom fakultetu. Diplomirao je 1969. godine komparativnu književnost i talijanski jezik. Doktorirao je 1974. godine tezom iz područja metrike. Svoju karijeru kao jedan od najpoznatijih književnika malo novije generacije započeo je kao novelist. Objavio je velik broj pripovijetki gdje možemo ubrojiti njih nekoliko, a to su: “Vilinski vatrogasci”, “Dobri duh Zagreba”, “Slobodni pad”, “Vodič po Vukovaru”, “Prolazna soba”. Naravno tu je još veliki broj pripovijetki koje nismo sve naveli, ali možete zamisliti kako je riječ o zaista bogatom stvaranju i prije svega naslijeđu.“
Link: https://mozaik-knjiga.hr/proizvod/sticena-osoba/
Vjerujem da je mnogima od vas poznat Ivo Remetin, međutim meni je u Štićenoj osobi ovo bio prvi susret s tim, uskoro šezdesetogodišnjim novinarom, a razlog tome jest činjenica da nikad prije nisam pročitala nijedan Pavličićev roman, iako ih je napisao preko sto. Štićena osoba započinje kad Ivo Remetin doživi prometnu nesreću u kojoj, na svu sreću, izvuče živu glavu, a sve zbog otkazivanja kočnica, za što je posumnjao da je riječ o tvorničkoj grešci. Međutim, kada idući dan vozeći automobil iste marke, također zbog otkazivanja kočnica, prometnu nesreću doživi Remetinov susjed – i pritom, nažalost, pogine, Remetin i njegov prijatelj iz školskih dana, a danas uspješan i ugledan policajac, Vlado Šoštar, posumnjaju da ta dva događa nisu slučajnost i da bi to moglo biti djelo ubojice. Tehnički pregled doista i ukaže da su na oba automobila kočnice onesposobljene namjerno, pa Šoštar započinje policijsku istragu u kojoj mu Remetin odluči pomoći, a u sve u cilju da otkriju tko stoji iza te dvije nesreće i usmrćenja Remetinovog susjeda, malog poduzetnika. Istraga ih odvodi u tvrtku poginulog muškarca, a uskoro se pojavljuju i nove žrtve, sve usko povezane s upravo tom tvrtkom i poginulim muškarcem…
Štićena osoba zanimljiv je i lako čitljiv kriminalistički roman s dobro uigranim glavnim akterima – novinarom Ivom Remetinom i policajcem Vladom Šoštarom, a pojavljuju se tu i, pretpostavljam, stalni sporedni likovi – Remetinova supruga, sin, snaha i unuk, kao i likovi usko povezani s kritičnim događajem, odnosno prometnom nesrećom u kojoj je poginuo mali poduzetnik. Remetin i Šoštar istragu vode zajedničkim snagama, pritom obilazeći Zagreb i ispitujući svjedoke i moguće osumnjičenike, pokušavajući riješiti kompliciran slučaj ubojstava koja izgledaju kao nesretni slučajevi, ali njihova istraga nema određene akcije koja bi začinila ovaj kriminalistički roman, već se bazirala na sistemu „rekla, kazala“. Iako sam uživala i bilo mi je zanimljivo čitati o istrazi koja se vodi po ulicama meni dobro znanog Zagreba, nakon čitanja ne mogu reći da je ovo kriminalistički roman u svojoj punoj snazi, pa mu ne mogu dati ocjenu veću od 3,5. Bez obzira na to, svakako planiram pročitati još koji roman iz Pavličićeva pera, a vama ga preporučujem na čitanje jer možda vam se svidi više nego što se svidio meni.
Hvala Mozaiku na poslanom primjerku za čitanje i recenziranje, koji je dostupan za kupnju u knjižarama i na webshopu Svijet knjige.
Izvor: Svijet jednog knjigoljupca