RECENZIJA Knjiški moljac
Koja je tajna prave sreće? Lijepe uspomene.Od čega su satkane naše uspomene? Zašto ponekad glazba, miris ili okus mogu prizvati nešto na što smo posve zaboravili? I kako je moguće stvarati sretne uspomene i uspješnije ih čuvati? Ovaj slatki, mali, tvrdo ukoričeni i nadasve slikoviti priručnik nudi pregršt odgovora i pregršt ideja…
O knjizi
Svake godine na raspolaganju imamo točno određeni broj dana. Neki prođu posve neprimjetno, drugi nam se zauvijek usijeku u pamćenje…
Sjećate li se svojeg prvog poljupca? Ili najboljeg jela koje ste kušali u životu? Ili mirisa svježe pokošene trave za prekrasna ljetnoga dana?
Probudimo li svoja osjetila, iskoristimo li moć prvih iskustava i osvijestimo li sve što proživljavamo i osjećamo, vjerojatnije je da ćemo zadržati svoje sretne uspomene.
One oblikuju našu osobnost i utječu na naše postupke i raspoloženje. Omogućuju nam da putujemo kroz vrijeme istražujući prošlost i pomažu nam bolje planirati svoje putovanje u budućnost…
Stoga, planirajte svoje buduće sretne uspomene! Planirajte svoje sretnije dane! Planirajte svoju sretniju budućnost!
Uz pomoć ove prekrasne i korisne knjige, Meik Wiking će vam pokazati kako stvarati sretne uspomene i kako ih čuvati. Naučite kako stvarati savršene trenutke, trenutke kojih ćete se zauvijek sjećati i koje ce vaš život učiniti ljepšim i smislenijim…
Moj dojam
Knjiga započinje rečenicom Winnija the Pooha; “I ne znate da stvarate uspomene, znate samo da se zabavljate.”Autor ove knjige, Meik Wiking, odlučio je da promijeni neke stvari u svom životu nakon što je navršio okruglih 40 godina. Četrdeseta godina obilježava polovicu životnog vijeka, barem se tako smatra uzevši u obzir prosječni ljudski vijek… Pa kaže autor: “Dosad sam, dakle, natukao 40 godina života, što je zapravo 480 mjesrci, odnosno 14610 dana. Neki dani prolaze posve nezamijećeno – drugi se pak pretvaraju u sretne trenutke koji nas zauvijek prate. Naš život, međutim, ne sačinjavaju minuli dani, nego upravo ti kojih ćemo se zauvijek sjećati. Zato sam se i zapitao: Od 14610 proživljenih dana, kojih se točno sjećam? I zašto? Što ubuduće mogu poduzeti kako bih što više njih upamtio? Kako mogu prizivati sretne uspomene iz prošlosti i stvarati sretne uspomene u sadašnjosti?” Meik si nakon dubokog promišljanja postavlja logičko pitanje:“Od čega su, dakle, satkane naše uspomene? Zašto ponekad glazba, miris ili okus mogu prizvati nešto na što smo posve zaboravili? I kako je moguće stvarati sretne uspomene i uspješnije ih čuvati?”
Knjiga me nagnala da se i ja sam zapitam, zaista, koliko sretnih trenutaka pamtim iz cijelog svog života? Koliko trenutaka se uopće sjećam?
Odlučio sam poslušati neke savjete i već radim na svojoj banci sretnih uspomena…
Seneka je jednom napisao: “Tako dugo dok živite, nastavite učiti kako živjeti.”
Ako ste prvu polovicu života već ispucali, znate li što ćete učiniti s drugom?
Kaže autor: “Moj je posao da nemjerljivo učinim mjerljivim”
Najdraži dio knjige mi je bila vježba prisjećanja pedesetak najuobičajenih uspomena iz djetinjstva. Tu sam nabrojao neke: pikule, sličice Životinjsko carstvo, crtići koje smo snimali na videokazete, obiteljski odmori, igra skrivača, skupljanje školjaka ma plaži, igranje “kauboja i indijanaca”, škicanje curica koje su preskakivale lastik, igranje zemljom, pijeskkm, blatom, slatkiši i žvakaće gume sa šećerom, graničar, pernice, penjanje na stabla, skupljanje autića, kraj ljetnih praznika i kupnja pribora za početak školske godine, stripovi, pjevanje na stražnjem sjedalu automobila…
U vrijeme pisanja ove knjige na Instagramu se moglo pronaći osam milijuna objava s ključnom riječi #makingmemories i više od 70 milijuna s ključnom riječi #memories. Također postoji više od 17000 objava s ključnom riječi #memoriess, što znači da čak oni koji ne znaju kako se piše riječ “memories” pišu o uspomenama.
O autoru
Britanske novine The Times opisale su Meika Wikinga kao najsretniju osobu na svijetu. Godine 2013. u Kopenhagenu je pokrenuo prvi Institut za istraživanje sreće na svijetu, a usto se bavi istraživanjima za Svjetsku bazu podataka o sreći i član je savjetničke skupine za Izvješće o stanju sreće na globalnoj razini. Wiking surađuje s gradovima, vladama i tvrtkama diljem svijeta savjetujući ih u pogledu sreće i predlažući kako da si svojim bogatstvom zajamče blagostanje. Sudjelovao je kao glavni predavač na konferencijama u više od četrdeset zemalja. Wiking je stekao diplomu iz političkih znanosti i poslovanja, a prije istraživanja o sreći radio je za dansko Ministarstvo vanjskih poslova. Kad ne piše knjigu (među kojima su međunarodni bestseler Hygge – priručnik za sreću i Lykke – potraga za najsretnijim ljudima na svijetu), izvješća o stanju sreće u svijetu, o blagostanju i kvaliteti života, bavi se fotografijom i igra tenis (i to poprilično loše).
Neke ideje iz knjige
“Zašto vam profil na nekoj društvenoj mreži ne bi poslužio kao banka uspomena?”
“Umjesto da razmišljate o dojmu koji ćete ostaviti na druge, potrudite se ostaviti pravi dojam na svoje buduće ja!”
Ne oklijevajte, isplanirajte svoju budućnost. Razdijelite svoj san za sljedeću godinu u korake, a onda odlučno poduzmite prvi korak kako bi se san ostvario.
Lipanj je savršeno vrijeme za šetnje i stoga povedite svoju obitelj ili prijatelje u šetnju uspomenama ili ih zamolite da oni vas odvezu na mjesto koje njima puno znači. Prošetajte, dakle, mjestom koje u vama budi lijepe uspomene.
U studenom sastavite popis svega što želite isprobati. Možda želite posjetiti mjesto na kojemubjoš niste bilk, početi se baviti novim hobijem ili ovladati novom vještinom…
Je li još uvijek imate običaj razvijanja najdražih fotografija, spremanja istih u albume ili sve držite na oblaku, hard disku ili memoriji mobitela?Sjajna je zamisao u razdoblju između Božića i Nove godine proći digitalne fotografije koje ste vi ili vaša obitelj uslikali tijekom godine. Neka svatko odabere najsretnije trenutke i nakon toga iz dobivena mnoštva izdvojite stotinu koju ćete izraditi.
I ne zaboravite: jednog dana, život će vam proletjeti pred očima – potrudite se da bude upečatljiv!
Preporuka svima kojima dan za danom prolazi monotono i onima kojima je teže prisjetiti se svega lijepog što su doživjeli u svojoj prošlosti…
Izvor: Knjiški moljac