INTERVJU Mija Dropuljić, Under Dreamskies
“Kriteriji su ponekad bili planinarski, ali ponekad baš i ne. Mnoge lokacije na kojima sam planinario su prvenstveno ronilačke kao npr. Sejšeli, Oman, Zelenortski otoci, Malta, Šri Lanka, Cipar, Dominikanska Republika, i tamo sam išao prvenstveno roniti, ali sam otkrio fantastične i drugačije planine i krajolike koji apsolutno fasciniraju svojom raznolikošću. U Kolumbiju sam išao na svadbu, pa sam tu rijetku priliku odabrao za fantastičan trek do Ciudad Perdide”, objasnio je Damir.
Često planinarima bude “teže” pisati o svojim pohodima nego ih zapravo prohodati. Damir ističe kako je, naravno, fizički bilo puno teže proći staze, ali to su upravo mjesta gdje sve priče nastaju i to je izvor svega.
“Svi mi koji hodamo prirodom, planinama, na neki način pišemo svoje priče, samo one često ne nalaze put do papira ili računala. Dok hodate, ipak ste odgovorni sami prema sebi ili prema partnerima s kojim hodate, no dok pišete, makar pišete primarno za samoga sebe, uvijek se možete ponovno i ponovno vraćati kako bi ispravili ili promijenili neke stvari, čega u planini nema.”
Kada su suplaninari u pitanju, Damir objašnjava kako se tijekom vremena njegovo društvo mijenjalo. Na veliki broj opisanih avantura išao je sa svojom suprugom, a danas u planine pokušava uvesti svoje kćeri Doru i Evu te sina Nou.
Damir na fantastičan način kroz svoje avanture balansira svu ljepotu i romantiku kojima planine odišu, ali u isto vrijeme ne romantizira planinarenje niti skriva sve surove i opasne strane koje prirode neminovno ima. “Gdje misli nestaju” je realan i živ prikaz planinarskih avantura – upravo zbog toga ova knjiga toliko opčinjava čitatelja.
“Od svega mi je najgori bio uspon na Stok Kangri u Indiji. Obolio sam od visinske bolesti i tu naprosto nema drugog lijeka nego spustiti se što prije što se niže može. Bilo je tu i padova u ledenjačke pukotine, elektriciteta po tijelu dok sam hodao među gromovima, pothlađenosti, žeđi, gladi, noći u kojima zbog visine nisam uspio oka sklopiti … Mrzim sam sebe i obećajem si da neću više nogom kročiti u planine. Naravno, do druge prilike. Potreban je mir i dobra koncentracija, promišljanje svih mogućih posljedica svakog koraka i djelovanje.”
Damiru je bilo teško izdvojiti omiljenu avanturu. Ističe kako je na Annapurna treku otkrio mnogo toga o samom sebi, na Castoru je upoznao svoju suprugu, na Mont Blancu je spoznao što je upornost… Kao što svaki planinar i avanturist zna – svaki novi pohod i izazov sa sobom nosi i novu lekciju i uspomenu.
Možda mu je teško odabrati najdražu avanturu, no zato Damir ima odlične prijedloge za staze i destinacije koje bi svaki planinar trebao proći barem jednom.
“Pa krenimo od bližih ka daljim destinacijama. Velebit je sigurno planina koja je dostupna svima i pruža širok spektar od laganih do teških staza u svim mogućim vremenskim uvjetima, pa svatko može odabrati nešto za sebe od šetnje do ozbiljnih pothvata. Alpe su druga destinacija koje su apsolutno fantastične i po ljetu i po zimi i pružaju još veći mogući spektar doživljaja i odabira staza od Slovenije preko Italije, Austrije i Švicarske. Za kraj bi odabrao planine gdje smo svi najbliže Bogu, Nepal, Tibet, Indija…”
“Gdje misli nestaju – putopisne priče sa svjetskih planina” pružaju upravo ono što sami naslov obećava. Svakom novom avanturom zaboravljamo na svoje misli, probleme i svakodnevne izazove te kao Damirov suplaninar svoj fokus prebacujemo na pojedinu stazu ili vrh.
“Kad hodam dugo, ponekad i danima uđem u neku vrstu mentalne čistoće i tad misli stvarno nestaju, kao i sve ostalo. Ostaje samo priroda, planina i ljepota koja me okružuje. Slično je i u situacijama kad me savlada umor, kad treba naći neku dodatnu snagu, kada je situacija složena i treba pronaći najbolje rješenje kuda i kako dalje…”, objašnjava Damir svoje vlastite misli u planinama.
Damirov prvijenac oduševit će sve ljubitelje knjiga planinarske tematike. No, ova knjiga je odličan odabir i za čitatelje koji žele, barem kroz Damirove riječi, posjetiti skrivena mjesta i uputiti se u novu avanturu.
“Planine su prostor gotovo beskrajne širine i mira, prostor u kojem se možete ponovno vratiti sebi, pronaći neke već davno izgubljene vrijednosti. Možete uživati u nevjerojatnoj ljepoti, raznolikosti, biljnom i životinjskom svijetu, jezerima, rijekama, brzacima, vodopadima, stijenama, livadama, proplancima i pašnjacima, kanjonima i vrhovima, spisak je beskonačan, ali ako tu ljepotu nemate u sebi, nećete ju vidjeti”, za kraj poručuje Damir.
FOTO: Damir Šantek, s promocije Mateo Šimonović
Izvor: underdreamskies.com