Jedan bodež. Dva poljupca.
Sedam tajni i knjiga koja pamti ono što carstva zaboravljaju. U trenutku kada Sulejman Veličanstveni ulazi u Bagdad, Mehmed efendija Hileli, poznatiji kao pjesnik Fuzuli, postaje čuvar bodeža u čijoj se dršci skriva svitak – trag drevnoga kaldejskog znanja o prostoru i vremenu, zakopanog u hramu babilonske božice Ištar. Naslutivši težinu povjerenog, Fuzuli kodove za otvaranje Ištarinih dveri skriva u Epu o Lejli i Medžnunu – koji, nakon njegove smrti, kreće na putovanje kroz stoljeća. Tako knjiga postaje glavna junakinja, prelazi iz ruke u ruku – od Bagdada i Istanbula do Vatikana i Pariza – kroz palače, tekije i knjižnice… Pronalaze je i gube pjesnici, sultani, haremske ljepotice, špijuni i zaljubljeni. Ona postaje svjedokom svijeta koji se ruši i ponovno rađa.
Palin stil istodobno raskošan i suzdržan, pjesnički i proročki, pretvara Smrt u Babilonu, ljubav u Istanbulu u misaoni labirint u kojem se ljubavna priča pretače u filozofsku potragu, duhovnu nadgradnju, a sudbine likova odražavaju političke i povijesne potrese. Pala piše jezikom koji podsjeća na iluminirani rukopis: bogat slikama, prožet skrivenim značenjima, ritmičan poput divanske poezije i duboko ukorijenjen u orijentalnu književnu baštinu. Pritom Istanbul nije kulisa, već svijet u kojem se susreću Istok i Zapad, snovi i moć, sjećanje i čežnja. A ljubav – ona je ključ koji otvara vrata znanju, pamćenju i čovječnosti.
„Čitajući knjigu, osjećate se kao da slušate samog Medžnuna.“ – Nihat Toğlu
„Svijet je poput čovjekove sjene – ako mu okreneš leđa, slijedi te, ali ako ga počneš slijediti, izmiče ti.“ – Milliyet
„Autor je, oblikujući knjigu kao sedam skrivenih tajni ljubavi, unio poseban osjećaj uzbuđenja.“ – Nihat Toğlu
O autoru:
İskender Pala (Uşak, 1958.) istaknuti je turski književnik i akademik poznat po svojim djelima koja istražuju osmansku povijest i kulturu. Nakon završetka studija turskog jezika i književnosti na Sveučilištu u Istanbulu doktorirao je u području klasične turske književnosti. Dio života proveo je kao poručnik u turskoj mornarici te predavao tursku književnost u Pomorskim školama i na Bosporskom sveučilištu. Tijekom tog razdoblja osnovao je Arhiv Pomorskog muzeja turske te objavio Enciklopedijski rječnik divanske (osmanske) poezije. Piše eseje, znanstvene radove i novinske kolumne te kratke priče i romane.
İskender Pala cijenjen je zbog svoje ljubavi prema divanskoj poeziji, a na mnoge je čitatelje utjecao da je sagledajunu novom svjetlu. Proslavio se romanima Smrt u Babilonu, ljubav u Istanbulu (2003.), Katre- i Matem (2009.), Şah & Sultan (2010.), Od (2011.), Mihmandar (2014.) i Barbarossa: The Story of A Legend (2016). Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja među kojima se ističu nagrada za doprinos razvoju jezika Udruženja književnika Turske (1989.), nagrada Turskog jezičnog društva (1990.) i nagrada za istraživački rad Udruženja književnika Turske (1996.). Godine 2013. dodijeljena mu je i Predsjednička nagrada za kulturu.
Recenzije
Još nema recenzija.