Nakon što je trideset godina obavljao najteže poslove u Njemačkoj, Hüseyin se napokon vraća u domovinu, u stan koji si je svojim radom priskrbio. U slikovitoj istanbulskoj četvrti, prožetoj mirisima lahmacuna, on očekuje dolazak svoje obitelji, s kojom će ovdje provesti sanjane umirovljeničke dane. No već dan nakon useljenja on se, pokošen srčanim udarom, ruši u dugo željenu domu, a njegova se neobična i sukobima rastrzana obitelj okuplja na pogrebu… Uza sve nesuglasice i duboku žalost, oni osjećaju kao da ih netko promatra. Kakvi ih to demoni progone? I čiji je džin na djelu?
Džini, drugi roman njemačke spisateljice Fatme Aydemir, tematizira sudbinu turske obitelji u Njemačkoj, oštro secirajući tradicionalne vrijednosti, odnos Nijemaca prema imigrantima te jaz između Istoka i Zapada. Ova obiteljska priča odlična je psihološka studija prve i druge generacije imigranata i postavlja teška pitanja: tko smo i gdje zapravo pripadamo?
„Toliko dobro da jedva možete odložiti knjigu: Fatma Aydemir u svom novom romanu opisuje sukobe u obitelji koja je emigrirala iz Turske i zapravo nikada nije stigla u Njemačku.“ – Eva Thöne, Der Spiegel
O autorici:
Fatma Aydemir (Karlsruhe, 1986.) već je za svoj prvi roman, Ellbogen (2017.) dobila nagradu „Klaus Michael Kühne“ i „Franz Hessel“. Zajedno s Hengameh Yaghoobifarah 2019. godine izdala je antologiju Eure Heimat ist unser Albtraum. Njezin drugi roman Džini (2022.) dočekan je s oduševljenjem publike i kritike, a odlikovan je i nagradama „Robert Gernhardt“ I „LiteraTour Nord“ 2023.
Ovo je knjiga koja ruši predrasude i daje lekcije o ljubavi,oprostu sebi i drugima.
Što ili tko je odgovoran za tešku sudbinu? Za koje stvari smo mi odgovorni, a koji dio pripada nadnaravnom?
Predstavljam vam knjigu koja još dugo nakon čitanja ostaje u mislima i koja će sigurno biti razlog promišljanja o životu, međusobnim odnosima, skrivenim traumama i važnosti razgovora u obitelji.
Huseyin, Gastarbeiter, glava turske obitelji napokon kupuje stan u Istanbulu, no sudbina odlučuje da doživi srčani udar i umre na podu novog doma. Obitelj, rastrgana dubokim traumama, međusobnim sukobima, mračnim tajnama i žalosti u etapama putuje na sprovod iz Njemačke u Tursku i okuplja se u stanu. No stan nije prazan, u njemu su duhovi prošlosti, demoni, džini. Svi članovi obitelji prisutnošću džina dolaze do unutarnjeg buđenja.
"Zato što je oprost jedino što pomaže protiv naše samoće. Zato što je opraštati drugima jedini način da se i tebi oprosti i da možeš sama sebi oprostiti."
Autorica knjige je Fatma Aydemir