Daleki otok Vis
FOTOGRAFIJE: SHUTTERSTOCK, WIKI
Otok Vis pripada skupini srednjodalmatinskih otoka, a veličinom je deseti među našim otocima.
Zbog svojega položaja i prirodnih vrijednosti ima vrlo dugu i burnu povijest. Oko njega i zbog njega vodile su se mnoge bitke. Ondje je utemeljen i prvi grad na području današnje Hrvatske. Svijetom su njegovu slavu pronijeli ribari iz Komiže, a za to su najzaslužnije ribica srdela i barka falkuša.
Danas privlači prekrasnim plažama i čudesnim špiljama, čistim morem te bogatim i očuvanim biljnim i životinjskim svijetom.
Samostan u kazalištu
U viškoj luci na poluotočiću Prirovu franjevci su u 16. stoljeću sagradili crkvu i samostan posvećen dalmatinskom zaštitniku svetom Jeronimu. Samostan je sagrađen na svodovima i vanjskom zidu gledališta rimskoga kazališta (koje je bilo podignuto uz rub antičkoga grada Isse). Tako je samostan dobio neobičan oblik – svinut i djelomično polukružan. Osim toga, i crkva je neobično udaljena od samostana sa zvonikom.
Modra špilja
Poznata je po karakterističnoj modroj svjetlosti. Nalazi se na jugoistočnoj strani otoka Biševa. Duga je 24 metra, široka 10 – 12 metara, visoka do 15 metara i duboka do 16 metara. Prirodni ulaz u špilju nalazio se ispod morske razine, no 1884. miniranjem je proširen te je danas visok 1,5 metara i širok oko 2,5 metara. Godine 1951. zaštićena je kao spomenik prirode.
Komiža – ribarska prijestolnica
Komiža je veličinom drugo naselje na Visu. Nalazi se u duboku zaljevu na zapadnoj strani otoka. Nad njim se nadvija brdo Hum i odvaja ga od ostatka otoka i plodnih polja. Zbog takva su se položaja stanovnici posvetili ribarstvu. Vrlo su brzo postali najvještiji i najbrojniji ribari na Jadranu, koji su se otiskivali najdalje na pučinu. Uspješno su trgovali ulovljenom i usoljenom ribom te se bogatili i gradili crkve, utvrde i palače.
Znaš li? U Kaliforniji u gradu San Pedru ima mnogo više Komižana nego u Komiži.
Slavna falkuša
Falkuša je tradicionalna brodica komiških ribara. Bila je duga 7 – 9 metara, imala kormilo, četiri vesla i jarbol. Bila je opremljena dvama jedrima, a na poseban se jarbol moglo dodati još jedno pomoćno.
Ono po čemu je dobila ime bile su “falke” – ograde na bokovima visoke pola metra koje su se mogle skidati.
Nika Borovac