Najbolja domaća literatura za ljetno čitanje
Kako bismo vas opskrbili sa što više prijedloga za ljetnu lektiru, u nastavku donosimo naše najbolje domaće autore. Vrijeme je da se upoznate s hrvatskim književnim novitetima.
– Naličje spoznaje – Larí Marí
„Naličje spoznaje“ duboka je i intrigantna potraga za ljubavi koja oslobađa duše. Glasoviti i nagrađivani književni dvojac Larí Marí donosi nam novi, intrigantni i duboki psihološki roman „Naličje spoznaje“. Nakon njihovih velikih uspješnica: „Bez ljubavi i mržnje“, „Zlatni Mjesec“, „Armati“ i „Bremenita šutnja“, ovaj fantastičan roman spoj je lijepe književnosti, duboke psihoanalize, duhovnosti i filozofije, koji uvodi čitatelja u najdublje duševne tajne.
Život te napadne naglo bez da najavi svoj burni dolazak… Vrijeme. Ta tekuća dimenzija beskraja. Početka uronjenog u veliki prasak, biblijske polemike i ljudske izračune. U svom tom postojanju postoji naše vrijeme. Naše protjecanje. Postojanje. Život je šala. Jedna velika šala. Našali se s nama kad odabiremo životne uloge koje nam ne stoje. Uzmemo li ih prerano tjeraju nas na odgovornost koja nam je u tom trenutku suviše teška, neshvatljiva. Želio bi nam dodijeliti sreću, ali mi uporno odabiremo tugu. Je li ona posljedica naših krivih uvjerenja i loših izbora ili se tuga sama prikrade i zalijepi za naša pleća?
Volim život, ali on sa mnom zbija šale. Smije mi se. Poigrava se. Dovodi me u nezavidne situacije. Napadne naglo, a da ne najavi svoj burni dolazak. Pratim njegovu igru. Pokušavam ga preduhitriti. Izbjeći smijeh koji u sebi skriva patnju ili se odvažiti na patnju očekujući sreću koja izviruje iz njene srži. On likuje i uvijek pobjeđuje. A kad dokučimo da život ima i naličje otvara nam vrata slobode.
Je li život magija? Varka u tri čina? Ili se iza svega krije četverolisna djetelina?
– Odabrane drame – Gavran – Miro Gavran
Dvadeset godina nakon objavljivanja kultnog naslova “Odabrane drame” (2001.), Miro Gavran izlazi pred čitatelje s izborom od devet drama nastalih u protekla dva desetljeća, od kojih se pet prvi put tiska u knjizi. „Odabrane drame Gavran 2001.-2021.“ pružaju sjajan materijal glumcima i redateljima za gradnju sugestivnih predstava, ali bez sumnje ovi tekstovi su zanimljivi i za čitanje, poput devet atraktivnih pripovijesti kojima se na umjetnički uvjerljiv način tematizira naša suvremenost.
Pogovor ovom vrijednom izdanju napisao je Venko Andonovski, vodeći suvremeni makedonski dramatičar, romanopisac, sveučilišni profesor i semiotičar kazališta.
Miro Gavran nije samo najizvođeniji hrvatski pisac u Hrvatskoj i svijetu, s brojnim nagradama i priznanjima. On je i kazališne fenomen stalno otvoren za eksperimente na svim mogućim razinama. To je pozicija koju brane svi veliki, iznimni svjetski pisci današnjeg doba, a nema ih puno. Djela su mu prevedena na više od 40 jezika. Po njegovim dramama i komedijama nastalo je više od 400 kazališnih premijera diljem svijeta, a pogledalo ih je više od četiri milijuna ljudi. Vjerojatno je jedini živući dramatičar u svijetu kojem su u čak pet zemalja organizirali kazališni festival njemu posvećen GavranFest ), na kojem se izvode predstave nastale isključivo prema njegovim dramama i komedijama.
Jedan je od rijetkih europskih dramatičara koji je imao premijeru svoje drame u najznačajnijem američkom kazališnom centru Eugene O’Neill Theater Center u Waterfordu (1999., Kraljevi i konjušari). Njegovi kazališni i prozni tekstovi uvršteni su u brojne antologije i hrestomatije u zemlji i inozemstvu, a njegovo djelo proučava se na brojnim sveučilištima diljem svijeta.
– Tajne zanata – Pavao Pavličić
Majstor pripovijedanja Pavao Pavličić objavio je novu knjigu „Tajne zanata“. S više od 100 napisanih knjiga i tko zna koliko održanih književnih susreta, autor je odlučio svoj dijalog s čitateljima prenijeti u pisani tekst i otkriti tajne svojega spisateljskog zanata i umijeća, ne očekujući da to bude kraj dijaloga, dapače želeći nastaviti i dalje, ali i da knjiga ostane svima onima koji neće imati priliku pitati ga nešto o njegovu pisanju.
Tekst je organiziran u obliku triju književnih susreta, i to onih na koje je najviše išao: u osnovnu školu, u srednju školu i kad su ga pozivali da posjeti učenike kakve škole pisanja. Pavličić zanimljivo i duhovito objašnjava kako i zašto piše, ali se dotiče i složenijih tema poput angažmana, društvene uloge literature i sličnih. Autor piše i o svojoj produktivnosti i njezinim razlozima, o vlastitom shvaćanju književnog posla, kao i svega onoga što uz njega ide.
Jednostavno i bez mistifikacije, Pavličić otkriva tajne svoga zanata koje će, ovako otkrivene, možda nekima pomoći da se i sami okušaju u pisanju. Ako i neće, uživat će u zanimljivom, duhovitom i mudrom tekstu o tome što znači biti pisac danas.
– Zbogom, romantiko! – Sanja Pilić
Sanja Pilić hrvatska je književnica za djecu i mlade, ali i odrasle. U svojoj dugogodišnjoj i bogatoj karijeri objavila je 35 knjiga za djecu i odrasle i 30 slikovnica. Djela ove autorice kritičari okrunjuju brojnim nagradama, a publika joj ostaje vjerna desetljećima zbog čega je već nekoliko godina najposuđivanija domaća autorica. Posljednju zbirku pjesama objavila je 2017. godine, i to zbirku pjesama pod nazivom „Sabrane pjesme“. Zbirka donosi sve pjesme Sanje Pilić, pjesme koje su u međuvremenu stekle kultni status, pjesme koje se rado citiraju, dijele i u kojima se mnogi rado prepoznaju. 2018. godine objavila je knjigu „Sve što sam naučila“ koja sadrži duhovite, zabavne i mudre zapise s Facebooka, promišljanja o životu, ljubavi, prijateljstvu, gubicima i rastancima, ali i veselju i radosti. Autorica je u toj knjizi pokazala kako se i s malo riječi može puno toga reći.
Ove godine autorica objavljuje novu zbirku, ali ovoga puta zbirku priča „Zbogom, romantiko!“ koja kroz žensku optiku govori o partnerskim odnosima, stvarnosti u kojoj živimo, starenju, nevidljivosti, ali i o odlukama koje donosimo ili ih propustimo donijeti. Likovi Sanje Pilić uglavnom su osamljenici, muškarci i žene koji pokušavaju komunicirati, prijatelji iz različitih svjetova utjelovljeni u gradskoj sredini koji dijele svoje doživljaje na neposredan, pitak i često ironičan način. U njima lako prepoznajemo vlastita iskustva ogrnuta u humor, a kratke, dojmljive i jednostavne priče napisane su s lakoćom koja osvaja i čija razina vlastitog prepoznavanja tjera na ponovno čitanje. Proza je to današnjeg vremena. Priče su prošlih godina objavljivane u Večernjem listu i na raznim portalima. Priča „Delete“ koja se nalazi u zbirci nagrađena je prvom nagradom Večernjeg lista „Ranko Marinković“ za 2017. godinu. „Zbogom, romantiko!“ knjiga je koja se ima za sebe, posuđuje nikom, a daruje svakom.
Poznati ilustrator Marko Jovanovac priče iz ove zbirke oplemenio je svojim ilustracijama, čime je zbirka dobila i dodatno zanimljivu dimenziju.
– Ne dao Bog većeg zla – Goran Tribuson
Izreka Ne dao Bog većeg zla, koju u autobiografskim zapisima Rani dani izgovara pripovjedačev otac, postala je već našim općim razgovornim dobrom. Pogotovo nakon što su gledatelji vidjeli film, a zatim i televizijski serijal redateljice Snježane Tribuson. Roman istoga naslova prati odrastanje glavnoga junaka u razdoblju od jednoga desetljeća; od kraja pedesetih godina prošloga stoljeća, kada je Siniši Ančiću – zvanom Frula – deset godina, pa do njegovih prvih studentskih dana u Zagrebu. I čini to bez prekomjerne nostalgije. A kad se njezino strujanje i prepozna, sve ipak nestane u navali tribusonovske duhovitosti koja izbija baš iz svake stranice.
Kroz malobrojne opise i vješte dijaloge, Tribuson uspijeva načiniti mrežu međusobnih odnosa na različitim relacijama: između roditelja i djece, između supružnika, unuka i bake, brata i sestre, najboljih prijatelja. Životnost likova možda je najznačajnija karakteristika autorova pripovijedanja, pogotovo ako njegove likove krenemo uspoređivati s likovima nekih drugih domaćih prozaika. No, vi koji knjigu držite u ruci, uvjerite se u to osobno.
Ostale naslove domaćih autora potražite ovdje.