Na vrt često gledamo kao utočište, mjesto na kojem možemo zaboraviti brige i skoniti se od nemilosrdne stvarnosti. Dodirnuti zemlju znači povezati se s prirodnim krugom života u kojem nakon destrukcije i propadanja slijedi obnova i ponovni rast.
Ugledna britanska psihijatrica i revna vrtlarica Sue Stuart-Smith istražuje iscjeljujući utjecaj prirode i rada sa zemljom na naše mentalno zdravlje i smanjenje stresa. U istodobno inspirativnoj i utješnoj knjizi predstavlja nam povijest hortikulturalne terapije, upoznaje nas s najnovijim istraživanjima i opisuje uvjerljive i često dirljive primjere koji govore u prilog tome da priroda ima izravan antidepresivni učinak na ljude: od osobne priče o svom djedu kojem je vrtlarenje pomoglo iscijeliti devastirajuće posljedice Prvog svjetskog rata, preko Freudove ljubavi prema cvijeću do suvremenih programa u školama, bolnicama i zatvorima te slučajevima iz vlastite prakse.
Blaga, poticajna i pragmatična, ova nam hvaljena knjiga otvara pogled na vrt kao način da se pronađemo i podržimo.
O autorici:
Sue Stuart-Smith je psihijatrica, psihoterapeutkinja i autorica. Studirala je književnost na University of Cambridge prije nego je postala liječnica s dugogodišnjim stažem u javnom zdravstvu (NSH) gdje je radila kao glavni kliničar za psihoterapiju u Hertfordshireu. Sada podučava u zakladi Tavistock and Portman NHS-a u Londonu te je savjetnica u neprofitnoj instituciji za savjetovanje liječnika o psihoterapiji DocHealth. Njezin suprug, slavni krajobrazni dizajner Tom Stuart-Smith, i ona zajedno su tijekom trideset godina stvorili predivan Barn Garden u Hertfordshireu te su posvećeni promicanju hortikulturne terapije i očuvanju prirode.